fbpx

Wyniki Swimrun Wióry 2019 – raport z wyścigu

Swimrun Wióry 2019 – z roku na rok coraz większe!

Ponad 200 zawodników z całej Polski i z zagranicy po raz trzeci przyjechało nad zalew Wióry w Górach Świętokrzyskich, by spróbować swoich sił na tej już chyba kultowej trasie. W trakcie zawodów uczestnicy na dystansie głównym mieli do pokonania w sumie 5 km wpław i 22 km po wąwozach i dzikich ścieżkach wokół malowniczego zalewu. Na sprincie 2 km pływania i 11 km biegu!

Najszybszym uporanie się z tą trudną technicznie trasą Markowi Rotherowi i Marcinowi Szczepaniakowi, zajęło 4 godz i 11 min! Biorąc pod uwagę teren w jakim trzeba się ścigać, jest to na prawdę bardzo dobry wynik i nowy rekord trasy, która została co prawda lekko zmodyfikowana. Uczestnicy poprzednich edycji twierdzą jednak zgodnie, że trudniejsza.

W kategorii mix – najszybszy był zespół Zuzy Gąsiewskiej i Wojtka Ptaka (4 godz i 21 min), a wśród kobiet pierwsze na mecie długiego dystansu zameldowały się Bożena Josypenko i Paulina Prugar-Fukowska (4 godz i 53 minuty)

fot. Ewa Ćwiklińska

 „Na Wiórach udaje nam się oddać, specyfikę najcięższych wyścigów na świecie. Wielkie głazy, powalone drzewa, piękne długie pływania, czysta woda, bardzo urozmaicona linia brzegowa, wysokie trawy, głęboka jary i podbiegi zakalające niemal o elementy wspinaczki, czynią że wyścig ten jest obecnie najbardziej techniczną trasą w Polsce – mówi dyrektor wyścigu Jędrzej Maćkowski

Dodać do tego należy prawie 30 stopniowy upał, który nie sprzyjał bieganiu w piankach. Olbrzymi zatem szacunek dla tych którzy wyśrubowali wyniki w swoich kategoriach, ale też dla wszystkich tych, którzy dotarli do mety.” – dodaje Rafał Bebelski – organizator.

fot. Only travelers left alive

O rosnącym poziomie sportowym tej dyscypliny w Polsce, świadczą najlepiej wyniki. I warto zaznaczyć, że na Wiórach organizatorzy oczekują od zawodników, ciągłej koncentracji na trasie. Tu organizatorzy nie podają nic na tacy. Wywalczyć trzeba sobie wszystko samemu. Oznaczenia nie są tak gęste jak na innych zawodach. Dlatego w chwili nieuwagi, można stracić ślad. Piękno trasy i niedostępne dla zwykłego człowieka miejsca, jakie odwiedzali zawodnicy po drodze, ma tego typu wpadki rekompensować.

SWIMRUN WIÓRY 2019 WYNIKI

LONG

SPRINT

SPRINT SOLO

„Swimrun to sport zespołowy i mówię tu nie tylko o zawodnikach, ale całej ekipie, która współpracowała przy wydarzeniu. Zawodników bardzo ciepło przyjmowała miejscowa ludność – dla nich to był nietypowy widok „biegopływaczy”. W pomoc przy imprezie zaangażowanych było kilkudziesięciu wolontariuszy, w tym ze stowarzyszenia Pawłów Plus, lokalne Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezia, strażacy z Pawłowa, Ratownicy ze Starachowickej Grupy Ratownictwa Wodnego. Im wszystkim należą się olbrzymie brawa, za to że przyczynili się w taki sposób do promocji Gór Świętokrzyskich! Z relacji zawodników w mediach społecznościowych widzimy, że zarówno zawody, jak i teren, bardzo się im podobały i wyrażają, chęć powrotu tu nie tylko na zawody, ale również w celach turystycznych. Dziękujemy też gminie Pawłów za pomoc w stworzenia zaplecza do przygotowania strefy startu i mety oraz „Wodom Polskim” i kierownictwu zapory Wióry, za udostępnienie swojego terenu” – mówi Anna Lis z Goswimrun.pl – organizator imprezy.

Ciekawostką na skalę światową były też medale, jakie otrzymali zawodnicy, za przekroczenie linii mety. Wykonane zostały w znacznej mierze, ze śmieci zebranych znad zalewu Wióry. Niestety – nie wszyscy szanują piękno przyrody, a jest to podstawowa zasada swimrunu. Plastikowe medale z charakterystycznym obrysem zalewu są najprawdopodobniej pierwszymi na świecie medalami z recyclingu. Powstały przy pomocy pracowni Boomplastic. Mówiąc prościej nasze medale – są medalami z przetworzonych śmieci i jesteśmy z tego dumni! #jedenśmiećdziennie #onetrashaday #swimruwiory.

fot. Boomplastic

Swimrun Wióry to nie tylko wyniki

To przede wszystkim ludzie – familijna atmosfera, pole namiotowe, wspólne ognisko, długie rozmowy, wymiana doświadczeń i wielki uśmiech na twarzy kibiców i zawodników. Wióry to wyczekiwany dla nas moment, kiedy spotyka się sportowych przyjaciół. Dziękujemy, że byliście. 

Rafał, Ania i Jędrek

Imprezę wspierają – NU Complements – producent sprzętu swimrunowego stworzonego przez swimrunnerów, Seger – producent skarpet specjalistycznych, Icebug – producent butów, Primavika – śniadanie przed startem i posiłek regeneracyjny, Decathlon – miasteczko namiotowe dla zawodników,

LEAVE A COMMENT