fbpx
Icebu Acceleritas 6

Icebug Acceleritas 7 RB9X – test butów do swimrunu

Icebug Acceleritas 7 RB9X reklamowane jako idealne buty do swimrunu otrzymałem tydzień przed zawodami Swimrun Wióry i od razu zabrałem się za ich testowanie, ponieważ planowałem je szybko rozbić i zabrać je ze sobą na start na Mistrzostwach Świata w Szwecji.

Pierwsze wrażenie po włożeniu butów było bardzo mieszane: były węższe od mojego śródstopia i powodowały delikatny ucisk. Nawet po poluzowaniu sznurowadeł ucisk nie ustąpił. Często w nowo zakupionych butach coś mi nie pasuje, a dopiero po dwóch, trzech treningach wszystko zaczyna się na stopie układać i tak też miało być z Icebugami.

Złote rady Babci

Pierwsze testy odbyły się na stadionie lekkoatletycznym, na bieżni. Nie jest to naturalne środowisko Icebugów ale w planie było kilka mocnych akcentów i podeszczowa nawierzchnia miała się idealnie spisać do rozklepywania uciskającego śródstopia. Nie jestem zawodowym testerem butów, więc z lekko za wąski butem, próbowałem sobie poradzić, jak moja żona z za małymi swetrami. Instrukcja jest prosta – najpierw trzeba je namoczyć, a później rozciągać. Przynajmniej taką wiedzę przekazywała jej babcia. Postanowiłem rady te zweryfikować w praktyce. Kałuże na stadionie były na tyle głębokie, że dało się zmoczyć całego buta, który wodę łapał bardzo szybko. Niestety nadal nie był podatny na rozciąganie. I wcale nie była to chyba wina tego, że tę wodę bardzo szybko oddawał. On po prostu skubany nie chciał się rozklepać i dalej uciskał moje śródstopie. Tak więc babcia, żonie jakieś kity wciskała, zresztą – dla niej też zawsze te swetry jakieś za małe. Mówię o babci, nie o żonie oczywiście.

Acceleritas – typowy but terenowy

Drugi trening przeprowadziłem już typowo w terenie. Wiecie błoto, woda, kamienie, mocne zbiegi i podbiegi. No i nie ma co ukrywać to jest dopiero teren na który został stworzony. Grube kołki gryzą mocno błoto, biega się w nich stabilnie. Dobrze trzymają stopę i dynamicznie oddają energię na wybiciu, mimo że nie posiadają żadnej amortyzacji. Czuć w nich podłoże, dzięki temu da się szybko reagować na zmiany terenu. Jest to pierwszy mój but tego typu, śródstopie się męczy ale zaczyna mi się to podobać. Icebug Acceleritas są idealne w teren. Jednak ja już wiem, że sam ich nie rozbiję. Ucisk w śródstopiu o którym wspominałem powyżej nadal jest. I to mnie martwi.

Maciek – rozbija Acceleritasy

Walka szewca z Icebugami

Po wypraniu butów i ich dokładnym wysuszeniu (tak wiem, że się tego nie powinno robić – nawet mama mojej żony to mówi, ale jak już wiecie ona nie zawsze ma racje), wpadłem na pomysł aby potraktować je szewskim „kopytem”. Zawiozłem więc buty do szewca i pozostawiłem na dób dwie, by wreszcie się poddały rozciąganiu i dogadały z moimi stopami. Jeśli ja amator nie daje rady ich rozbić, niech za 30 zł zrobi to specjalista.

Szewc przyjmując je, już po pierwszym oglądzie nie wierzył za bardzo w możliwości ich rozciągnięcia. Nazwał je bardzo solidnym technicznym obuwiem ale jeśli nadal chcę zostawić to możemy spróbować.

Po ich odbiorze czekało mnie dłuższe wybieganie w terenie na które oczywiście zaprosiłem świeżo „rozbite” Acceleritasy. Planowany bieg 25km w terenie zakończyłem przy 18 km z powodu nadmiernego ucisku w śródstopiu. Skróciłem trening, ponieważ nie chciałem niszczyć stóp, przed czekającym mnie startem na Wiórach i w Szwecji.

Wady i zalety Icebug Acceleritas 7 RB9X

Jakie wnioski? Uważam, Acceleritasy za bardzo dobre techniczne obuwie. Ich wytrzymałość jest wprost zadziwiająca. Buty prałem, wyginałem w każdą stronę, traktowałem szewskim kopytem, latałem serio w trudnym terenie, a one nie zmieniły swojej formy nic a nic. Niestety w moich Acceleritasach nie będzie mi dane biegać długo. Zastanawiam się, czy jest to tylko efekt niedopasowania śródstopia, czy również tego, że jak wspomniałem pierwszy raz biegałem w butach totalnie bez amortyzacji. Może po prostu stopa musiała się dłużej przyzwyczajać. Ja niestety tego czasu nie miałem. Daje im natomiast szansę, ba! – są nawet moimi ulubionymi butami na krótsze treningi – do półtorej godziny, gdy w lesie za oknem błotna górka nie wpuszcza większości biegaczy. Jakość ich wykonania jest zadziwiająca. Mają bardzo niską wagę, co jest ich dużem plusem przy startach w swimrunowych i w biegach terenowych. Organoleptycznie nie widzę różnicy w wadze buta suchego, a buta po mokrym treningu. Co ciekawe – podeszwy nie czepia się błoto. To moim daniem duży plus.

To na co trzeba uważać, to wybór rozmiaru i szerokość stopy. Wg mnie są to buty dla osób z węższym śródstopiem. Mam też wrażenie, że podeszwa mimo, że sprawdza się w błotnistych warunkach, na asfalcie i lekkim szutrze dostaje mocno po tyłku. Po prostu szybciej się niszczy. I mimo, że ja ze swoimi butami nie jestem do końca dogadany, to jeśli ktoś mnie zapyta, czy nie chciałbym ich oddać, to zgodzić mogę się, tylko jeśli ten ktoś da mi pół numeru większe. Zatem i wy pamiętajcie kupując Acceleritasy – zawsze bierzcie zapas pół numeru więcej!

Icebug Acceleritas 7

buty do swimrunu

Opis techniczny buta Oribi Acceleritas 7 RB9X

Cholewka została ulepszona o super miękki i przewiewny materiał, tak lekki że ma się wrażenie biegania boso. Minimalne nasiąkanie wodą, spowodowane wspaniałym odprowadzeniem, powoduje że mokry but waży prawie tyle samo co suchy. Podeszwa jest bardzo elastyczna. Obniżona wysokość zapiętka zmniejsza napięcia na ścięgno Achillesa. Niski profil buta powoduje niesamowite czucie terenu.
But wzmaga naturalny ruch stopy. To jak bieganie w skarpetkach, ale z ochroną termalną i trakcją.
Podeszwa jest zaprojektowana, aby zmaksymalizować przyczepność zarówno na miękkiej jak i twardej powierzchni. Agresywny bieżnik wypiera glebę na zewnątrz
(tak jak opona w ciągniku). Wisienką na torcie jest niesamowicie przyczepna guma RB9X®. Innowacyjna mieszanka dostarcza niesamowitej trakcji bez obawy o szybsze zużycie!

Idealny buty do Swimrun, OCR i biegania w terenie. 

Weight: 0.23kg Drop:4 mm Last: Narrow racing last Studs: Unstudded Usage:Running Insole: Removable molded EVA with bluesign®, solution dyed, recycled PET mesh liner Lining: Quick dry bluesign®, solution dyed, recycled mesh. Micro Suede at heel counter Midsole: Compression moulded lightweight EVA with ESS Rock Shield Torsion: Easy Flex Outersole: RB9X Cushioning: Responsive Upper Part: Bluesign® high abrasion Polyester mesh/ TPU mudguard

Test został przeprowadzony dzięki Nordic16.com

LEAVE A COMMENT