fbpx

Raport z wyścigu Swimrun Wióry 2020

Swimrun Covid

Lejący się z nieba skwar. Dużo bardziej bujna niż zazwyczaj o tej porze roku roślinność. Niski stan wody, dający nam możliwości lekkich – ponoć in plus modyfikacji trasy sprintu. Na liście startowej ponad 140 osób. Finalnie na lini startu – staje jednak tylko 111. Mniej więcej o połowę mniej niż w zeszłym roku. Covid – pokrzyżował plany wielu osób. Dodatkowe zabezpieczenia i wymogi. Przeorganizowanie punktów żywieniowych i produktów na nich, tak by było bezpiecznie, a nadal energetycznie! Dziękujemy ALE energy. Mimo to najrozsądniej z punktu widzenia ekonomii byłoby poddać ten rok. Czasem jednak trzeba rozum uciszyć wołaniem serca. I całe szczęście tak się stało.

Fot. @UltraZajonc

Poziom sportowy

22 sierpnia na tarasie widokowym na Wiórach po raz czwarty stanęli ludzie, którym bliska jest natura, współpraca i uczciwa rywalizacja. Jedni walczyli ze swoimi słabościami, inni ze słabościami partnera, jeszcze inni z pogodą lub tym co przed nimi rzucała trasa. W tych warunkach i przy tych nazwiskach na liście startowej jakie się znalazły, wiedzieliśmy że rekord trasy na dystansie długim będzie pobity. Zagwostką jednak dla nas było to, czy jakiś zespół złamie magiczne 4 godziny (na tej raptem 26 km trasie!). Do tej pory nie udawało się to nikomu. Nawet w dwóch pierwszych edycjach, gdzie trasa była odrobinę krótsza i łatwiejsza technicznie. Jednak udało się. I to aż trzem pierwszym zespołom!

 

Fot. @UltraZajonc

  1. Jacek Śliwiński, Paweł Juśkiw J.J. Team Goswimrun.pl 03:39:20
  2. Hlavac Lumir (CZE), Petr Kloda (CZE)- SK Fuga 03:47:22
  3. Tomasz Kowalski , Gary Byrne (IRA) – #teamGT 3:59:47

Pełne wyniki z każdego dystansu znajdziecie tutaj.

A trasa nie jest łatwa. Kto brał udział ten wie, o czym mowa. Najlepiej świadczą o tym słowa Pawła Juśkiwa – jednego ze zwycięzców: 

„SwimRun Wióry w duecie z Jacek Sliwinski i dzięki jego końskiej sile wygraliśmy długi dystans. Impreza zacna, najtrudniejszy start w życiu, ściganie do samego końca, rekord trasy (choć wcale nie taki był cel) i przełamywanie siebie. Jack SwimRunner dziękuje za mega wyprawę!”

Paweł jest doświadczonym triathlonistą, nurkiem, zawodowym wojskowym. Jak to się mówi, z niejednego pieca chleb jadł i punkt odniesienia ma.

A jakie są nasze obserwacje? Mimo mniejszej ilości osób na tegorocznej imprezie, poziom sportowy rośnie. Najlepiej świadczy o tym rozciągnięcie stawki. Już rok temu część zawodników deklarowała jako swoją pierwszą dyscyplinę – swimrun. Dlatego tak bardzo cieszy nas coraz liczniejsze grono OCR-owców i triathlonistów, którzy w swimrunie upatrują pewnego rodzaju odskoczni od monotonii treningów i startów i innych bodźców treningowych.

Swimrun Wióry medale

Fot. @UltraZajonc

Ekologia

Jedni uważają, że o tym trąbimy do znudzenia, a my Tylko, zwracamy uwagę na istotne problemy i chcemy nasze działania przeprowadzić tak, by jak najmniejszy wpływ miały one na środowisko.

W tym roku na mecie znów mogliście cieszyć się z plastikowych medali z recyclingu od Boomplastic. Krótko mówiąc mieliście śmieciowe medale – dzięki temu Wióry i okolice są trochę czystsze! jak się robi takie medale? Zajrzyjcie tutaj.

Do pakietów dorzuciliśmy też Wam próbki biodegradowalnych mydeł i past do zębów, które wielu z Was przetestowało już na organizowanym przez nas campingu. Ponadto naczynia dostępne na punktach żywieniowych i na mecie, zostały już złożone u nas na kompostowniku. Dziękujemy, że w miarę pilnowaliście segregacji w miasteczku zawodów. Oto utarg jaki zebraliśmy na koniec niedzieli. 1,5 kosza plastiku i aluminium – część wróci w postaci medali na 2021 rok!, 1/5 kosza szkła, 1 kosz papieru, 1 kosz odpadów zmieszanych i 1 kosz odpadów biodegradowalnych! Artur – dzięki za pilnowanie segregacji, dosegregowywanie na bieżąco i po zawodach oraz pokazywanie, na żywo że brak segregacji to siara! 90 % taśm znaczących też udało się odzyskać. Ba udało się zrobić nawet imprezę niemal bez użycia agregatu prądotwórczego 😉

Segregacja

Fot. Artur Chyła

Zabezpieczenie

Za zabezpieczenie na wodzie odpowiadali Ratownicy ze Starachowickiej Grupy Ratownictwa Wodnego. „W trakcie zawodów, musieliśmy zmieniać strategię zabezpieczenia, bo nikt nie spodziewał się aż takich różnic w czasie między zawodnikami. Mniej może zatem pływaliśmy, więcej prowadziliśmy obserwacji z dystansu, będąc jednak gotowi do zmiany szyku non stop”. Panowie szacunek, za profesjonalizm.

Na lądzie za zabezpieczenie odpowiadała Grupa Ratownictwa PCK Kielce. Dziękujemy

Cut off

Niestety i w tym roku nasz cut off połknął kilka zespołów. Dokładnie 3 ekipy. Cieszymy się jednak, że przyjęliście to z pełnym zrozumieniem, uśmiechem na twarzy i groźbą, że wrócicie tu za rok by się odegrać.

Wolontariusze

Swmrun Wióry - wolontariusze

Fot. @UltraZajonc

To osoby, bez których nie ma żadnych zawodów. Naszych tym bardziej, bo w tej dziczy odnaleźć potrafią się tylko najwytrwalsi, najmniej marudzący, ludzie wielkiego serca. Macie szczęście i My również, że są jeszcze ludzie, który bezinteresownie chce się poświęcać swój czas, sen i siłę, dla realizacji pasji innych osób.

Zawodnicy

Od kilku lat mówimy – Idźcie i nauczajcie – czyli szerzcie piękno swimrunu w swoim środowisku. Są ludzie, którzy tego nie kupią, są tacy, którzy spróbują ale się nie spodoba. Większość jednak będzie Wam wdzięczna, że powiedzieliście im o tej dyscyplinie. Wy też jesteście od tej pory #swimrunmafia.

Zaproście nowych członków do naszej rodziny!

 

@UltraZajonc

Partnerzy

Żadna impreza nie odbyłaby się bez partnerów. Cieszymy się, że mimo trudnego roku, tylko dwie firmy wycofały się ze wsparcia. Rozumiemy. Wieli szacunek dla tych, co zostali i dołożyli cegiełkę do rozwoju naszej imprezy. Jesteśmy wdzięczni. Czasem najmniejsza rzecz cieszy. Czekamy też na te większe. Jeśli macie pomysł, kto chciałby się przy działaniach Goswimrun.pl wyświetlać, komu odpowiada nasza ideologia i spojrzenie na świat – nie wstydźcie się – zapraszamy do współpracy 🙂

Gmina Pawłów – biuro zawodów, wywóz śmieci oraz zabezpieczenie sanitarne.

Wody Polskie – udostępnienie terenów do ścigania

NU Complements – producent pianek i akcesoriów dedykowanych swimrunowi.

Seger – szwedzka firma odzieżowa, która produkuje – skarpety stworzone do swimrunu.

ALE energy  – dostarczenie na punkty żywieniowe żeli energetycznych, do pakietów startowych batonów energetycznych, oraz stoworzenie specjalnie dla Was – super oferty promocyjnej

Trislide – za możliwość zminimalizowania ryzyka obtarć, dzięki prezentacji swoich produktów przed startem oraz ufundowanie nagród dla zwycięzców.

DrBronners – amerykański producent biodegradowalnych multifunkcyjnych środków czystości.

LoveNature – za biodegradowalne opakowania na punkty żywieniowe.

DZIĘKUJEMY 

mamy nadzieję, że widzimy się w NIDZICY!

(Link do zapisu)

 

 

LEAVE A COMMENT