fbpx
goswimrun.pl

Swimrun Wióry 2018 – raport z wyścigu

Swimrun Wióry 2018

Ponad 150 zawodników z Polski i zza granicy na listach startowych. Burza w trakcie odprawy. Prognoza pogody zapowiadający prawdziwy armagedon dnia następnego. Finalnie jednak skończyło się na strachu i przelotnych opadach deszczu.

Dwie trasy – sprint 12 km i long 32 km. Dużo pływania, bagna, moczary, las, nadbrzeżne łąki, wysokie trawy, strome śliskie wąwozy – generalnie bardzo mocno crossowy teren. Przede wszystkim jednak niesamowita atmosfera, którą udało się stworzyć dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i pogodzie ducha zawodników. Taki był Swimrun Wióry 2018.

goswimrun.pl

Jak czytamy w relacjach zawodników: „bez napięcia i zadęcia”, “najlepsza impreza sportowa na jakiej byłam”, “żadna start nie dał mi tyle radości”, „organizatorzi i wolontariusze z radością i błyskiem w oczach”, czy nawet takie, które czytając duma rozpiera serce do granic możliwości „pasja rodzi profesjonalizm”. No i to czego do tej pory nie umieliśmy sami nazwać, a nazwała to Magda – jedna z naszych wolontariuszek „zawody dla wytrwałych ciałem i głową; impreza dla pozytywnych, czerpiących radość z pięknej rywalizacji, to przede wszystkim wydarzenie, które kipi po prostu motywacją, działaniem, optymizmem i wiarą w magię współpracy. Jeśli wiec lubicie łączyć pływanie i bieganie, jeśli niestraszna Wam walka z własną wytrzymałością, albo jeśli chcielibyście odkryć nowy wymiar sportu, następnym razem nie może Was tam zabraknąć.” To daje nam kopa do dalszych działań!

 

Zwycięzcy Swimrun Wióry 2018

Zwycięzcą jest każdy kto dotarł do mety. Dla wielu osób długi dystans był bowiem poważnym wyzwaniem. Dla innych spint, czymś w rodzaju przełamania własnych słabości. Inni dali z siebie wszystko, by jak najszybciej pojawić się na mecie.

Jako pierwsi wstęgę zerwali na sprincie Jacek Śliwiński i Wojtek Ptak reprezentujący NU Complements Goswimrun.pl Team. Potrzebowali na to raptem 1 godz i 19 minut, wyprzedzając kolejny zespół Henryka i Jakuba Brzóskę z TS Akwedukt Kielce o prawie 20 minut! Trzeci na mecie zameldował się niespełna kilka sekund później mieszany zespół GO Sport AK-Speed Team w składzie Aleksandra Kapłon i Cezary Chmielewski.

„Byliśmy faworytami od samego startu ale chcieliśmy zrobić to z przytupem. Za tydzień jedziemy na Mistrzostwa Świata w Swimrunie do Szwecji i dziś plan był taki, by na krótkim dystansie przepalić mocno nogi i ręce. Teraz tydzień odpoczynku i trzymajcie kciuki w 3 września od samego rana. Tam dłuższa trasa 65 km biegiem i 10 km w wodzie. Jesteśmy dobrej myśli i jeśli moc będzie taka jak na Wiórach to pokażemy na co nas stać!” – Mówią zwycięzcy sprintu.

Wyniki zwycięzców poszczególnych kategorii na dystansie SPRINT:

MĘŻCZYŹNI

 1. 1:19:00 – Wojciech Ptak i Jacek Śliwiński – NU Complements Goswimrun.pl
 2. 1:38:16 – Jakub Brzóska i Henryk Brzóska – TS. Akwedukt Kielce
 3. 1:45:04 – Adam Lejman i Olaf Kacperski – Zespół ALOK

MIX

 1. 1:38:21 – Aleksandra Kapłon i Cezary Chmielewski – GO Sport AK-Speed
 2. 1:45:18 – Zuza Gąsiewska i Grzegorz Kamiński – Just Friends
 3. 1:48:58 – Katarzyna i Karol Drejer – SterWiz Team

KOBIETY

 1. 1:58:12 – Bogusia Blinka i Aneta Ronek-Gliwa – Best FMW Łyżwiarki
 2. 2:08:16 – Magdalena Plata i Agnieszka Szymańska – Iron Sisters
 3. 2:08:58 – Maria Dąbrowska-Jędral i Marta Maryl – Maria and Marta

Wszystkie wyniki dla dystansu krótkiego

Dystans główny – Śladami Pionierów Swimrun Wióry 2018

Natomiast na dystansie długim triumfowali Marek Szymczak i Artur Kurek z zespołu Runicorn Team / ArturKurek.pro. Pokonanie trasy zajęło im 4:21:04 i jak pisze Marek na swoim profilu facebookowym Runicorn Team, zawdzięczają ten sukces odpowiedniemu podziałowi zadań w trakcie wyścigu. Jeden był liderem w wodzie, by zmieniać się w nadawaniu tempa na lądzie. Obaj panowie zauważają jednak szybki wzrost poziomu zawodników swimrun w Polsce. Bo mimo że objęli prowadzenie od początku wyścigu i kontrolowali je do samego końca, to cały czas musieli uważać, by nie popełnić błędu, który w łatwy sposób kosztowałby ich utratę pierwszego miejsca.

Kolejny zespół w składzie Maciek Mazurkiewicz i Michał Boroń z CK Scyzory TRI / Goswimrun.pl Team. Na mecie pojawili się 5 minut później. Natomiast miłym zaskoczeniem było trzecie miejsce długiego dystansu, bardzo mocnego i jedynego na tej trasie zespołu żeńskiego z klubu Warsaw Masters Team w składzie Aleksandra Siwczuk i Magdalena Mostowska. Panie od zwycięzców różniło raptem niecałe 9 minut!

Wyniki zwycięzców poszczególnych kategorii dla dystansu LONG

MĘŻCZYŹNI

 1. 4:21:04 – Marek Szymczak i Artur Kurek – Runicorn Team / ArturKurek.pro
 2. 4:25:54 – Maciek Mazurkiewicz i Michał Boroń – Goswimrun.pl Team
 3. 4:29:45 – Maksym Polshcha i Voilodmyr Savchuk Dva Drishcha – Ukraine

MIX

 1. 4:30:57 – Anna i Oleksandr Kolosha – Chillie and Broccoli – Brovary Ukraine
 2. 5:07:37 – Katarzyna Bogdańska i Michał Stajniak – Fall Into Swimrun
 3. 5:29:34 – Joanna Banach i Radosław Uliasz – Jaelvia 3 Atleta

KOBIETY

 1. 04:28:16 Magdalena Mostowska i Aleksandra Siwczuk – Warsaw Masters Team

Wszystkie wyniki dla dystansu długiego

 

Słowo od organizatorów

„Swimrun Wióry to projekt, który zrodził się w naszych głowach ponad 3 lata temu. Wówczas byliśmy początkującymi żuczkami w tej dyscyplinie. Od tego czasu wystartowaliśmy w kilkunastu – najczęściej długich swimrunach z cyklu Pucharu Świata OtillO. Były to lepsze i gorsze starty. Każdy jednak coś wnosił i wszystkie robiliśmy z jednego prostego powodu – z pasji do tego sportu. W swimrunie się zakochaliśmy od pierwszego momentu i stwierdziliśmy, że błędem byłoby, nie podzielić się naszą zajawką na tym punkcie z innymi”. – mówi Rafał Bebelski – jeden z dyrektorów wyścigu.

Wióry to takie miejsce, by którego piękno móc poznać trzeba, to zrobić biegiem i wpław. Cieszymy się, że nam zaufaliście i tak licznie stawiliście w Górach Świętokrzyskich. I tak jak zdradziliśmy już uczestnikom tegorocznej edycji – zacznijcie morsować tej zimy, bo na początku maja przyszłego roku, zabierzemy Was w miejsce, gdzie w wodzie przemarznie Wam tyłek, a na podbiegach zleje gorący pot! – dodaje Jędrek Maćkowski – drugi z organizatorów.

 

Dziękujemy Wam raz jeszcze, że z nami jesteście i że wspólnie udało nam się stworzyć taką piękną imprezę. Razem rośnijmy w siłę, bo siła jest w zespole. I na koniec prośba. Trzymajcie i za naszych grubasków kciuki już za tydzień podczas startu w Szwecji. Ktoś w tym roku powiedział, że na tegorocznych Mistrzostwach Świata będzie pewnie jakiś polski akcent. Akcentów będzie trzy – bo tyle zespołów z Polski pojedzie ścigać się z najlepszymi – jednym z nich będzie kolejny zespół Goswimrun.pl – właśnie Rafał i Jędrek.

Zaproszenie do udziału w imprezie przyszło w ostatniej chwili. Plan treningowy nie do końca zatem zrealizowali, tym bardziej, że organizacja imprezy na Wiórach to duże obciążenie, również fizyczne. Nie przyjmujemy jednak takiej wymówki.

Chłopaki pracowaliście na to dwa lata. Na wiórowej mecie wyściskaliście tyle osób, że ich dobra energia będzie Was pchała do mety tego morderczego wyścigu! Walczcie – radość z przecięcia linii mety również oglądaliśmy 25 sierpnia tyle razy, że teraz chcemy zobaczyć jej odbicie wyrysowane na waszych twarzach!

Partnerzy zawodów Swimrun Wióry 2018, czyli Ci bez któtych byłoby trudno.

Zawody nie odbyłyby się bez wsparcia naszych partnerów – marki pianek i produktów do swimrunu NU Complements, Kieleckiego Parku Technologicznego, szwedzkich marek skarpet i butów dedykowanych swimrunowi Seger i Icebug oraz Stowarzyszeniu Pawłów Plus, naszemu partnerowi energetycznemu #Dashrade, producentowi żywności Barilla i Wasa oraz Gminie Pawłów i Państwowego Gospodarstwu Wodnemu – Wody Polskie po których terenach poprowadzony był wyścig. Dziękujemy! Zawody odbyły się również w ramach akcji Lokalnej Grupy Działania promującej region świętokrzyski #czasnaświętokrzyskie 

tekst: Anna Lis

LEAVE A COMMENT