fbpx

swimrun w Polsce 2018 – podsumowanie roku

Swimrun w Polsce 2018 to kolejny przełom. Nowe zawody, dodatkowe trasy i duży wzrost zawodników, tych którzy chcieli z dyscypliną zmierzyć się dla frajdy, jak również coraz większa liczba ukierunkowanych już stricte na swimrun zespołów, startujących nie tylko na rodzimym poletku, ale również w wymagających zawodach na całym świecie.

Swimrunowy świat, zresztą zaskoczyliśmy tym jak szybko się rozwijamy. Jeszcze na początku sezonu była Mistrzyni Świata OtillO Marika Wagner w telewizyjnej relacji z chorwackiego swimrunu, odpowiadając na pytanie, czy zauważyła ile polskich zespołów pojawiło się na starcie – mówiła, że Mistrzostwa Świata OtillO to inna liga.

swimrun hvar

foto: Jorg Sevier

Jakież musiało być jej zdziwienie, gdy we wrześniu na szwedzkiej wyspie Uto – po pokonaniu 75 km trasy – na mecie zameldowały się aż trzy polskie zespoły! Kolejny dział historii tego pięknego sportu w naszym kraju został napisany. Dwa z tych zespołów – Aśka Garlewicz i Marek Szymczak (Runicorn Team) oraz Jędrzej Maćkowski i Rafał Bebelski (Goswimrun.pl Team) wybrały styl oblężniczy, startując w „Pucharze Świata” i walcząc o punkty, a oprócz nich zbierając też cenne doświadczenie. Finalnie o ich występie zadecydował łut szczęścia. Bez tak bogatego bagażu doświadczeń, nie byłoby to jednak możliwe. Trzeci zespół Wojtek Ptak i Jacek Śliwiński (NU Complements Goswimrun.pl) swojego slota wywalczył w stylu sportowym, w bezpośredniej rywalizacji na wyspie Hvar. Na samym starcie, jak sami przyznają zabrakło jednak trochę doświadczenia w ściganiu się na tak długich trasach. To dopiero jednak przed chłopakami, którzy nie ma co udawać rozbudzili apetyty polskiej publiczności na wysokie lokaty.

Jak wiecie większość naszych startów staramy się nagrywać, by móc pokazać wam piękno swimrunu. Niestety nie zawsze się to udaje. Nie są to specjalistyczne drony, tylko zazwyczaj mała kamerka, z którą finalnie nikt nie chce biec, bo wytrąca to z rytmu zawodów, a każdy walczy o jak najlepszy czas i wyższą lokatę. Czasem po prostu nie ma siły koncentrować się na nagrywaniu. Czasem bezpieczniej patrzeć pod nogi niż komentować na żywo, to co się dzieje na trasie. Udało się jednak z tych kilku wyjazdów sklecić coś, co wydaje nam się oddaje w jakiś sposób atmosferę wyjazdów. Serio chciałbym, by było tu mniej mojej twarzy, ale nie mam aż tak długiej ręki 😉

O przepustkę na Mistrzostwa Świata OtillO walczył też Wojtek Szeliga i Bartek Czyż (Wild Strawberries Team), jednak kolizja dat ważnych startów, nie pozwoliła dokończyć im dzieła. Widząc jednak jak wysoko znajdują się w Pucharze Świata, śmiem twierdzić, że w roku 2019 – pojadą do Szwecji i znając tych skurczybyków wykręcą bardzo dobry czas. Ta trasa jest bowiem szyta pod nich!

Wild Strawberries Hvar

foto: Pierre Mangez OtillO Hvar

Przyszłość zostawmy jednak wróżbitom, choć na początku roku i o tego typu wróżby się pewnie pokusimy. Podsumowując rok 2018 w liczbach w Polsce.

4 imprezy swimrunowe (Sumin, Stężyca, Wióry, Solina)

11 tras na różnych dystansach

251 startujących zespołów

123 zawodników indywidualnych

10 otwartych treningów goswimrun, w trakcie których po raz pierwszy z tą dyscypliną zetknęło się 125 osób!

20 startów polskich ekip za granicą

3 zespoły na Mistrzostwach Świata OtillO w Szwecji

Czego można życzyć zawodnikom w Nowym Roku? Rośnijmy w siłę, unikajmy kontuzji, podejmujmy się nieprzeciętnych wyzwań, trenujmy ciężko. Trzymajmy się razem, bo razem jesteśmy silniejsi! Najlepszego w 2019 roku.

Do zobaczenia zatem na trasie w Nowym Roku!

Zespół Goswimrun.pl

LEAVE A COMMENT