fbpx

Swimrun Stężyca – dlaczego warto wystartować?

Dziś na tapetę bierzemy start w zawodach Swimrun Stężyca. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe na zawody, zawsze warto sobie zadać podstawowe pytanie. Dlaczego warto tam jechać?

Oto 5 powodów, które ułatwią wam podjęcie decyzji o starcie:

Swimrun Stężyca foto by J.Kosobudzki

1. Termin Swimrun Stężyca – 21 czerwca

Swimrun Stężyca to idealny moment na rozpoczęcie wakacji na Kaszubach. Kaszuby to inaczej Mazury Północy. W tym czasie nie ma tu jeszcze wielkiego ruchu turystycznego. Od kilku lat w tym czasie pogoda zawsze dopisywała. W zasadzie każde z jezior w jakich pływamy to jeziora przepływowe. Są one zatem lekko chłodniejsze od tych których woda się nie rusza, a co za tym idzie nie ma zagrożenia występowania sinic w letnim okresie.  

Ponadto temperatura powietrza i na zewnątrz pozwala, zawodnikom na starty bez pianek. Decydując się na start bez pianki, wymagany jest jednak obowiązkowo bojka wypornościowa lub asekuracyjna.

2. Start solo

swimrun stężyca

Planując trasy w Stężycy wiedzieliśmy, że będzie to impreza skupiająca wielu solistów. Dzień przed odbywają się tu duże triathlonowe zawody z serii Garmin Iron Triathlon. Wielu triathlonistów, którym swimrun obił się o uszy, ma szansę wystartować niejako przy okazji wyjazdy na swoje główne zawody, również w swimrunie. Dla niech przygotowaliśmy 2 trasy. Jedną pętlę 5-cio km i dwie pętle dające finalnie dystans 10 km. Co ważne zmagania zawodników na tych pętlach w łatwy sposób mogą śledzić ich kibice. A jak wiadomo doping na trasie dodaje skrzydeł! 

3. Trasy Swimrun Stężyca

profil wyścigu Swimrun Stężyca 25 km

Na dzień dzisiejszy mamy trzy długości tras 5 i 10 km dla solistów oraz 25 km dla zespołów. Trasy sprintu rozgrywane są w marinie urokliwej Stężycy oraz w jej dzikiej części. Znajdziemy tu trochę asfaltu, ale leśne ścieżki zaskoczą was swoim urozmaiceniem. Zawodnicy startujący na 10 km – mówią, że gdyby nie przebiegali dwa razy przez marinę, ciężko byłoby im się zorientować, że już tu byli.

Tego dylematu nie mają natomiast zawodnicy trasy 25 km. Tu bowiem ścigamy się aż na 4 jeziorach. Pierwsza połowa trasy, to kwintesencja kaszubskiego nabrzeża, czyli stromych wyjść z wody i trudnej technicznie ścieżki biegowej, druga to szybkie leśne trakty i odkryte morenowe tereny. Widoki zapierają dech w piersiach.

4. Eksperci na wyciągnięcie ręki

namiot świnki Peppy by Goswimrun.pl

Jest to szczególnie istotne dla początkujących zawodników, którzy często szukają porad przed startem. Niektórzy potrzebują pomocy w dopasowaniu swojego sprzętu, skróceniu lub wydłużeniu holi, podpięciu łapek, rad jak zawiązać buty, gdzie pochować żele itd. Generalnie potrzebują kursu swimrunu w 5 minut. Inni oczekują porad ściśle związanych z aktualnymi warunkami atmosferycznymi. Jesteśmy tam po to, by wam pomóc. 

Goswimrun ma w Stężycy swoje małe stoisko i tu na miejscu możesz wpaść pogadać, przybić piątkę, zagadać o plany na przyszłe starty. Coś zawsze doradzimy, czy to w kwestii wyścigu, czy skompletowania optymalnego sprzętu dla konkretnego zawodnika. Pamiętajmy nie na wszystkich działa wszystko tak samo. Nie występujemy tam tylko jako współorganizatorzy, czy sprzedawcy sprzętu. Przede wszystkim jesteśmy zawodnikami.

5. Profesjonalizm

Punkt odżywczy Swimrun Stężyca

Pamiętam jak rok temu, po zmianie trasy, podniosło się na forum Swimrun Polska larum, „Co wy robicie, chcecie nas ugotować w słońcu żywcem? Cieszy nas to, że po starcie wielu z Was podchodziło i chwaliło tę decyzję. Wyprowadziliśmy Was z dusznego lasu, gdzie tak i tak biegło się w pełnym słońcu, tyle że totalnie bez ruchu powietrza, na otwartą w miarę przewiewną przestrzeń. W newralgicznym punkcie postawiliśmy lodówkę z lodem, który zawodnicy mogli sobie wrzucić pod piankę, czy czepek. Nie będziemy się wstydzić mówić o tym głośno. Profesjonaliści od organizacji imprez sportowych z Labo Sport i praktycy sportu z Goswimrun.pl, zanim podejmą jakąś decyzję – mają przygotowany plan B. Bezpieczeństwo zawodników jest dla nas najważniejsze.

Zastanawiasz się, czy jest to odpowiednia impreza na debiut? Odpowiedź brzmi TAK!

Jeśli choć trochę Cię przekonaliśmy – nie trać czasu, zapisz się i zacznij trenować. Podjęcie decyzji o zapisie, to może być Twój pierwszy krok, by rozpocząć piękną przygodę z tym sportem! Jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy. Zobacz film z poprzedniej edycji.

autor: Jędrzej Maćkowski

LEAVE A COMMENT