fbpx

Swimrun FAQ

Swimrun FAQ

 Historia Swimrunu

Pierwszy swimrun był wynikiem wesołego, pijackiego zakładu podjętego na imprezie na szwedzkiej wyspie Utö przez pracowników tamtejszego hotelu  – dotrzeć z jednej części Archipelagu Sztokholmskiego do drugiej. Trasa wiodła przez ponad 20 wysepek i wynosiła łącznie 10 km  morzem i 65 km lądem – przez pagórki, leśne trakty i piachy. 4 imprezowiczów stawiło się rano na starcie, dobrali się w pary i ruszyli w trasę meldując się w lokalnych barach na posiłki. Celem wyścigu miał być hotel na wyspie Sandham, gdzie przegrani mieli wygranym stawiać kolację i nocleg. Nikt jednak nie miał siły imprezować, także postanowiono zorganizować imprezę za rok. To są początki swimrunu, a pierwotni zawodnicy nazywani są „The Original 4”. Część z nich nadal startuje w zawodach. W 2006 roku za skomercjalizowanie imprezy wzięli się Michael Lemmel and Mats Skott – promotorzy i legendy biegów przygodowych i wytrzymałościowych w Skandynawii. Przez pierwsze lata na starcie stawało jedynie po kilkanaście par, z czego tylko nielicznym udawało się zmieścić w limicie czasu. Z biegiem czasu zawodnicy nauczyli się, że sposobem na sukces w swimrunie jest ciągły, nieprzerwany ruch, prosto do mety i wzajemna współpraca. Swimrun zaś rozprzestrzenił się na cały świat.

Czym jest swimrun?

Swimrun to naprzemienne bieganie i pływanie w terenie. Zasady swimrunu są bardzo proste – trzeba dotrzeć od punktu A do punktu B jak najszybciej jak to możliwe. Swimrun to także praca zespołowa ponieważ zawody pokonujemy w parach (choć obecnie są też organizowane zawody solo), zaś dystans na jaki można się od siebie oddzielać to max. 10 metrów. Z tym z czym zjawimy się na starcie kończymy na mecie. Nie można śmiecić i nie można liczyć na support z zewnątrz! Polegać możemy tylko na sobie i na partnerze.

Sprzęt

W Swimrunie przyjęto zasadę, że wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone. Podstawowy sprzęt który zazwyczaj mają zawodnicy to pianka, czepek, buty i okularki pływackie. Na rynku sprzęt dedykowany dla swimrunu pojawił się dopiero niedawno. Mnóstwo zawodników pływa w zwykłych przerabianych i ciętych piankach i w swoich starych trailowych butach.

Pianka – zakładamy ją przy niskich temperatura wody i własnego bezpieczeństwa na wodzie. Ponieważ musimy ją mieć na sobie również podczas biegu, im jest mniej zabudowana tym lepiej. Możemy kupić piankę dedykowaną dla swimrunu albo obciąć zwykła piankę – najczęściej zawodnicy obcinają pianki nad łokciami i kolanami.

Buty – nie ma butów idealnych dla swimrunu, ze względu na różne typy nawierzchni podczas wyścigu, choć oczywiście pojawiły się już specjalistyczne buty, na zunifikowanym agresywnym, najczęściej vibramowym bieżniku. Używa się jednak z powodzenie biegowych butów, które nasiąkają szybko wodą i równie szybko ją „oddają”. Buty w zależności od terenu mogą mieć różnego rodzaju bieżnik. Niezależnie od tego powinny mieć dobrą przyczepność na mokrych, śliskich podłożach. Buty można zdejmować podczas pływania, wkładamy je wtedy pod piankę. Jednak ilość zmian woda/ląd powoduje, że zawodnicy nie chcąc tracić cennego czasu na przebieranie, wybierają jednak opcje płynięcia w obuwiu. Buty to też dodatkowa, bardzo cenna warstwa termiczna w zimnej wodzie.

Okulary do pływania – nie są obowiązkowe ale chyba nikt sobie nie wyobraża pływania bez nich.

Pomoce pływackie – większość zawodników używa łapek na ręce, a także „pull boys” – popularnych „ósemek”, by poprawić swoją pozycję w wodzie i zwiększyć prędkość. Możemy także używać wypornościowych opasek na łydki, neoprenowych rękawiczek czy czepków. Nie są one obowiązkowe, używaj ich tylko jeśli ci pomagają.

Bezpieczeństwo – na większości długich zawodów jest wymagany sprzęt zwiększający bezpieczeństwo – gwizdek, kompas, zestaw pierwszej pomocy. Mapę, czepek, i narzutkę z numerem zazwyczaj zapewnia organizator. Dodatkowym elementem może być elastyczna linka holownicza, którą przypinamy się do partnera. W simrunie można bowiem zarówno w wodzie jak i na lądzie równoważyć mocne i słabe strony partnerów zapinając się na hol.

Pozostałe ubrania – im mniej ich masz na sobie tym lepiej.  Najczęściej zawodnicy mają na sobie bieliznę i koszulkę termiczną pod pianką. Można również używać skarpet kompresyjnych jeśli odcinki biegowe są długie lub gdy prowadzą przez chaszcze. Możesz także mieć swoją wodę i żele jeśli obawiasz się, że nie wystarczy Ci to, co oferowane będzie na punktach żywieniowych przez organizatorów.

Plecak – plecak to błąd początkujących, którzy zabierają za dużo sprzętu. Powinniśmy być w stanie schować wszystko w wewnętrznych kieszeniach pianki za wyjątkiem gwizdka, który musi być łatwo dostępny.

Nie mam partnera do teamu? Gdzie go szukać?

Jest kilka sprawdzonych już sposobów jak znaleźć partnera.

1. Poszukaj wśród znajomych z grupy pływackiej lub biegowej.

2. Napisz „anons” na Swimrun Polska – grupie swimrunnerów.

3. Napisz zapytanie do organizatora zawodów. Często to oni wiedzą, że ktoś z zapisanego teamu musiał zrezygnować i druga osoba została bez pary.

Kluczem do pomyślnego ukończenia zawodów jest znalezienie partnera, który z nami wytrzyma trudy wyścigu, sytuacje kryzysowe w zespole, będzie umiał zmotywować do dalszego uczestnictwa lub odpowiedzialnie podejmie decyzję o jego zakończeniu. Swimrun to także wspólne opracowanie patentu na jak najszybsze przebieranie się oraz wchodzenie i wychodzenie z wody. Tym co wyróżnia swimrun na tle innych dyscyplin wytrzymałościowych, jest praca w dwójkach. Balansowanie mocnych i słabych stron partnerów, np. gdy jedna osoba prowadzi w wodzie, druga nadaje temp na lądzie. Trzeba się więc lubić, dogadywać i motywować przez całą drogę! 

Jakie potrzebuję ubezpieczenie?

Organizator zazwyczaj wykupuje podstawowe ubezpieczenie dla zawodników. Warto jednak wykupić sobie na czas trwania zawodów dodatkowe, dedykowane dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka. Pamiętajmy jednak zawsze czytać regulaminy. 

Czy na zawodach muszę startować w piance do swimrunu

Nie, nie musisz. W regulaminach różnych wyścigów organizatorzy podają, że strój musi być adekwatny do pogody. Nie musi być on swimrunowy. Może być to pianka triathlonowa, lecz trudno ją się ściąga i trudno biega. Może być to strój do surfingu lub zupełnie bez pianki jednak często spotykane jest to w startach ciepłych. Trzeba jednak pamiętać, że pianka dedykowana swimrunowi posiada optymalne parametry i jest najbardziej dostosowana do startów.

Czy na zawodach muszę płynąć w butach

Nie ma takiego przymusu jednak należy pamiętać, że w swimrunie są często trudne technicznie wyjścia z wody. Często nie ma jak schować butów na czas pływania. Zdecydowanie dłużej trwa zmiana lą∂-woda-woda-ląd.

Czy muszę płynąc w łapkach pływackich

Łapki nie są obowiązkowe. Sa dodatkowym elementem wyposażenia i dodatakową siłą napędową. Na łapkach można również rozpisać poszczególne etapy trasy, punkty odżywcze, czy cut-off. https://www.youtube.com/watch?v=9HV6bnP1SOY&t=10s.