fbpx

Mistrzostwa Świata w swimrunie 2018 – trzy polskie zespoły!

Mistrzostwa Świata w swimrunie 2018

Trzy polskie zespoły, Archipelag Sztokholmski, 25 wysp, temperatura wody od 14 do 17 stopni C, 51 zmian ląd-woda-woda-ląd. W sumie 75 km, czyli 64 km biegiem i 10 km wodą. To są Mistrzostwa Świata w Swimrunie Otillo.

W poniedziałek 3 września na starcie stanie 150 najlepszych zespołów na świecie, w tym po raz pierwszy Polacy.

foto: Pierre Mangez OtillO Hvar

foto: Pierre Mangez OtillO Hvar

foto: Pierre Mangez OtillO Hvar

Jędrzej Maćkowski i Rafał Bebelski, Jacek Śliwiński i Wojtek Ptak z Goswimrun.pl oraz jeden team mieszany Joanna Garlewicz i Marek Szymczak – Team Runicorn.

Ostatnie przetarcie teamów odbyło się na Swimrun Wióry – tu znajdziesz zdjęcia i raport z wyścigu w Górach Świętokrzyskich, gdzie startujące na Mistrzostwach Świata w swimrunie zespoły wygrały oba biegi. Na sprincie marek startował bez swojej partnerki, a zastępował ją doświadczony rajdowiec Artur Kurek.

Na czym polega swimrun?

Swimrun to naprzemienny bieg i pływanie w zespołach dwuosobowych. To w czym startują zawodnicy muszą ze sobą mieć na mecie. Dlatego by zaoszczędzić czas na zbędne przebieranie, płyną w butach i biegną w piankach pływackich.

Mistrzostwa Świata Otillo w świecie sportu uznawane są za najtrudniejszy, jednodniowy wyścig w świecie sportów wytrzymałościowych. Zawodników określa się ludźmi z tytanu. Oprócz długiego dystansu mierzyć trzeba się z nieprzewidywalnymi siłami natury. 

Tak wyglądały zmagania rok temu – zobacz film

Swimrun to skandynawska dyscyplina sportu, która aktualnie rozprzestrzenia się na cały świat. Trzynaście lat temu czterech kumpli założyło się o to kto szybciej pokona odcinek Archipelagu Sztokholmskiego w wyspy Uto na wyspę Sandhamn. Wówczas pokonanie tego dystansu zajęło im 24 godziny. Aktualny rekord świata należy do Daniela Hanssona i Jespera Svenssona. Wynosi on 7:58:06.

Swimrun w Polsce – sezon 2018

Do Polski swimrun trafił dwa lata temu, jednak podobnie jak na całym świecie przeżywa szybki rozkwit. Coraz częściej wzbudza on zainteresowanie wśród zawodników sportów wytrzymałościowych jak runnmagedon, triathlon czy biegi ultra. W Polsce w tym roku zorganizowano 4 tego typu imprezy sportowe, Sumin, Stężyca, Wióry i Solina, które skupiły łącznie około tysiąca zawodników. 

Trzymajcie kciuki za polskie teamy już w najbliższy poniedziałek, od 6 rano.

Relację z Mistrzostw Świata w swimrunie możecie śledzić  na żywo tutaj.

Tekst: Anna Lis

 

LEAVE A COMMENT