fbpx
goswimrunpl

mistrzostwa świata w swimrunie 2018 – czy będą jacyś Polacy?

goswimrunpl

foto: goswimrun.pl

Kto ma szansę na MŚ w 2018 roku. Ci co wywalczą bezpośrednie kwalifikację wskakując na pudło na jakimś wyścigu z Serii Otillo lub Ci co w światowym rankingu w roku 2017 zdobyli najwięcej punktów. Czekamy zatem na tych co się objawią, a jak na razie spośród polskich teamów najwyżej jest team Dare2tri Goswimrun.pl Team w składzie Jędrzej Maćkowski i Rafał Bebelski.

Niestety wiosenna kontuzja Rafała spowodowała, że wspólnie wystartowali tylko w dwóch startach. Przygotowania do nich nie przebiegały też tak jak było to zaplanowane. Organizacja Swimrun Wióry była bardziej angażująca niżby się początkowo wydawało. Teraz już wiemy, że organizować zawody i startować na zadowalającym poziomie jest po prostu trudno. W tym roku kilka spraw będzie trzeba ułożyć inaczej.

Jednak postawione przez samych siebie minimum na ten rok chwilowo zostało osiągnięte. Szkoda, że tylko minimum i szkoda, że tylko chwilowo, bo apetyty były dużo większe. Zresztą znacie nas i znacie nasze apetyty również 😉

Jeszcze we wrześniu Jędrek mówił o 40 pozycji w światowym rankingu kwalifikującym zespoły na Mistrzostwa Świata, że to tylko, a może i aż jest w ich zasięgu. Tymczasem dziś ich nazwiska widnieją na pozycji 36 z 316 zgłoszonych teamów męskich i 54 miejscu na 522 w klasyfikacji generalnej. To najwyżej punktowany polski zespół w rankingu. Niestety zjedzie w nim niżej. O ile? O 386 punktów – z zebranych 1844! 23 października zeszłoroczne punkty stracą wartość zgodnie z regulaminem Otillo o 75%. Zabrakło zatem przynajmniej jednego więcej wspólnego w tym roku startu, by już w 2018 roku stanąć na starcie legendarnych Mistrzostw Świata w Szwecji.

W tym roku start wyścig odbywał się w takich warunkach – warto to zobaczyć – takie warunki to kwintesencja swimrunu 🙂

Wróćmy jednak do rankingu generalnego, z którego wchodzi pierwszych 30 zespołów – pomijając zespoły, które wywalczą kwalifikacje bezpośrednie w zawodach – stając na podium. Większość z tych zespołów jest już teraz pewnie sklasyfikowanych w rankingu przed polskim zespołem, więc sloty na Mistrzostwa we wrześniu 2018 r. przechodzić będą na kolejne zespoły i na to liczymy 😉 Wśród teamów, które wywalczą kwalifikacje bezpośrednie będą też zapewne tacy zawodnicy, którzy wywalczą je w zespołach męskich i mieszanych lub mieszanych i żeńskich, wówczas będą musieli wybrać jedną z kombinacji w której wystartują, a wtedy też miejsce z wywalczonego awansu bezpośredniego trafia do kolejnego w rankingu teamu. Tak więc szansa dla organizatorów Swimrun Wióry wciąż jakaś jest. 

Nie płaczmy zatem nad rozlanym mlekiem. Ranking Otillo jest jednak pasjonujący, bo podobnie jak teamowi Polaków, tak i wielu innym zespołom 23 października spadną notowania. Pytanie tylko z której części tabeli te teamy będę?

Z określeniem finalnej pozycji w światowym rankingu musimy zatem jeszcze ze dwa, trzy dni poczekać. A w zasadzie do końca listopada, bo wtedy mija termin zgłaszania się do rankingu. Teoretycznie mogą być zespoły, które zebrały sporo punktów ale na zasadzie jokera chcą zgłosić się na sam koniec, by nikt nie mógł kalkulować i przewidywać finalnej pozycji.

swimrun ranking

Niemniej już teraz jesteśmy dumni, że raptem po 4 startach udało nam się zajść dość wysoko. Przed nami w zasadzie są już tylko zespoły, które przynajmniej raz w MŚ brały udział. Wielu ich zwycięzców w różnych kategoriach, jak i zawodników zajmujących czołowe lokaty w innych liczących się zawodach na całym świecie.

Kolejną szansą na zakwalifikowanie jest też, udział w losowaniu. Wziąć w nim mogą wszyscy, którzy ukończyli choćby jeden ze startów Otillo Swimrun Series lub wyścigów merit, w tym długiego dystansu na Solinie. Tak więc nerwówa będzie do pierwszego czwartku lutego 2018 r., kiedy to organizatorzy ogłoszą pełną listę 150 zespołów, które staną na lini startu Mistrzostw Świata w 2018 r. Mistrzostwa te odbędą się 3 września. W związku z tym, że nadzieja umiera ostatnia i po cichu liczymy, że jakimś psim swędem uda nam się dostać do grona 300 szczęśliwców, musimy dla bezpieczeństwa przesunąć termin Swimrun Wióry, który planowaliśmy na 1 września. Zatem nowa data zawodów w Górach Świętokrzyskich to 25 sierpnia 2018 r. Mamy nadzieję, że rozumiecie nas i kibicujecie nam w tym przedsięwzięciu. 

Jędrek i Rafał

 

LEAVE A COMMENT