fbpx

Jak dostać się na mistrzostwa świata w swimrunie?

W trakcie próby kwalifikacji do poprzednich mistrzostw świata udało mi się skrobnąć tekst na fanpage’u Fall Into Swimrun, w jaki sposób można dostać się na te legendarne zawody. Jako zaawansowany amator, ale jednak amator tego sportu rozważałem niemal wszystkie możliwości i chciałem się podzielić wiedzą, aby zainspirować kolejne osoby. 

fot. Michał Stajniak

Czy coś zmieniło się od tamtego czasu?

Zmieniło się naprawdę sporo. Część rzeczy została zmieniona na stałe, a część rzeczy wynikała z sytuacji na świecie w związku z koronawirusem. Kwalifikacje na 2020 rok były bardzo specyficzne, gdyż na te mistrzostwa jechały dwa roczniki. Teraz jednak wszystko wydaje się coraz bardziej klarować. Jak zdobyć punkty? Dróg oczywiście jest wiele – jedne łatwiejsze, drugie trudniejsze, szybsze lub bardziej czasochłonne. Trzeba jednak pamiętać, że w każdej z tych dróg trzeba dać wszystko z samego siebie, aby móc ostatecznie znaleźć się na Archipelagu Sztokholmskim. No więc o to jak dostać się na mistrzostwa świata w swimrunie?

1. Podium na Mistrzostwach Świata w swimrunie – 9 spotów

Myślę, że to na razie nam jeszcze nie grozi 😉 Wszystkie zespoły, które staną na podium mistrzostw świata, mają zapewnioną kwalifikacje na rok następny. 

2. Bezpośrednia kwalifikacja na zawodach Otillo World Series (63 potencjalnych spotów)

Zdecydowanie najtrudniejsza droga pod względem wysiłkowym, ale relatywnie łatwa pod względem logistycznym oraz całkiem tania. Musimy pojechać na zawody z serii Otillo World Series. W trakcie ostatnich lat liczba spotów na zawodach zmieniała się kilkukrotnie – głównie ze względu na wzrost ilości zawodów rangi World Series czy również pandemię, przez którą wiele zawodów było odwołanych.

Zasady kwalifikacji na 2022 wyglądają następująco: 9 spotów na zawody – 4 w teamach męskich, 3 w mixach oraz 2 damskich. Jest to podyktowane statystyką związaną z zapisami poszczególnych klas na zawody. Zawody to Cannes (Francja), Malta, Catalina (USA), Uto (Szwecja), Isles of Scilly (UK), Engadin (Szwajcaria), Gothenburg (Szwecja), Hvar (Chorwacja), 1000 Lakes (Niemcy). 

Fot OtellO

Niemniej nie musimy zajmować od razu pierwszych 1-4 lokat! Może się okazać, że ktoś przed nami ma już kwalifikację i zdarza się dostać z bardziej odległego miejsca. Warto sprawdzać listy startowe!

Do tej pory taki wyczyn udał się tylko trzem parom w Polsce: chłopaki z Goswimrun.pl (Jacek i Wojtek), Runicorn (Aśka i Marek) oraz dziewczyny z Missing Square (Aleks i Magda). Wszyscy mieli nieco szczęścia, ale z pewnością nie można im odmówić szybkiego ścigania. Miejmy nadzieję, że poziom zawodników w Polsce będzie rósł, co pozwoli nam wkrótce zdobyć kwalifikacje z tego poziomu. Teoretycznie ze statystycznego punktu widzenia najbardziej „opłaca” się jechać na zawody Isles of Scilly oraz 1000 Lakes. Te zawody były jednak odwołane już 2 razy z rzędu. 

Co jest ważne i kluczowe, a o czym się nie mówi. Nie trzeba być na rozdaniu nagród, aby kwalifikacje utrzymać. Nie trzeba też płacić na miejscu, tak jak jest to np. w triathlonie w serii IRON MAN. 

Fot. OtillO

3. Klasyfikacja punktowa (78 spotów)

Łatwość dostania się z tego sposobu zmieniała się dosyć często. Moim zdaniem jest coraz trudniej, ale wystarczy wszystko dobrze logistycznie przemyśleć lub liczyć na trochę szczęścia. Kiedyś liczba spotów z tego sposobu wynosiła nawet 90. Co trzeba zrobić? Jeździć na zawody klasy World Series oraz Merit i zdobywać punkty do rankingu. Zawody mają odpowiednie wagi:

  • Waga 1.5 dla Mistrzostw Świata
  • Waga 1.25 dla zawodów World Series (kiedyś 1.1)
  • Waga 1.0 dla zawodów typu Merit (stowarzyszone z Otillo)

Jak liczone są punkty na zawodach? Maksymalnie można uzyskać 1000 punktów (następnie przeliczane przez wagę). 40% punktów zależy od rezultatu w wyścigu (miejsce), obojętne względem klasy, w której się startuje. Pozostałe 60% punktów jest związane z czasem, który się uzyskało w porównaniu do średniego czasu ukończenia wszystkich zespołów. Wobec tego teamy, które finiszują blisko siebie, mają bardzo podobne punkty. Dlatego warto zawsze walczyć do samego końca 0 jak najlepszy czas, nawet jak nie naciska Was zespół z tyłu. Punkty są ważne do dwóch lat po wyścigu, ale po 1 roku punkty ulegają dewaluacji o 75%. Liczy się 6 najlepiej punktowanych wyścigów. Zmiana partnera oznacza nowy zespół. 

Kiedy składać aplikację zespołu?

Aplikacje można składać od 14 grudnia do 20 stycznia. Punkty liczone są na koniec roku. W tym wypadku warto zauważyć, że bardzo wysokie pozycje w rankingu często mają zespoły, które mają już bezpośrednią kwalifikację. Dodatkowo nie wszystkie zespoły, które są w rankingu, będą chciały zgłosić się po kwalifikację. Dystrybucja zależy od ilości zgłoszonych tematów, zwykle 40-50% miejsce dostają teamy męskie, 30-40% mixy oraz ok. 10-20% dostają teamy damskie. 

Fot. Otillo

Ile punktów potrzeba? Tak naprawdę pandemia bardzo mocno wszystko skomplikowała. Na zawody w 2019 roku liczba punktów potrzebna do kwalifikacji była bardzo mała. Dostawały się ekipy z minimum 1700 punktów z kategorii męskiej, a w mixach było to ok. 1200 punktów, a damskie nawet poniżej 1000 punktów. Kiedy my w 2020 roku kwalifikowaliśmy się na mistrzostwa, trzeba było do tego doliczyć ok. 1000 punktów! Ze względu na mniejszą ilość spotów, liczba potrzebnych punktów wzrosła.

Kwalifikacja na 2022 rok może być bardzo ciekawa, ze względu na ograniczoną ilość zawodów. Zaczynając na koniec września mamy Cannes, Maltę, Catalinę (USA) oraz jeden Merit w USA w Północnej Karolinie. Kwalifikacja z punktów jest możliwa w tym roku, ale z pewnością niełatwa. Na ten moment 63 miejsce posiada 1316 punktów, ale liczba punktów potrzebnych do kwalifikacji zależna jest od tego, kto tę kwalifikację już ma oraz czy zespoły z dolnej części rankingu nie pojadą na wspomniane zawody. Wobec tego potrzeba naprawdę mocnego startu w Cannes i na Malcie. Na 2021 zgłosiło się 126 teamów na 59 miejsc (33 MEN, 20 MIX, 6 WOMEN). Ostatecznie było to 40 teamów męskich, 24 mixy oraz 6 teamów damskich. 

4. Director’s choice (10 spotów). 

Najbardziej subiektywny i tajemniczy sposób kwalifikacji. We wcześniejszych latach liczba spotów była określona na ok. 20. Na ten moment liczba ta zmniejszyła się do 10. Liczba zespołów, które zgłaszają się w ten sposób, była bardzo zmienna w ostatnich latach. Przed pandemią mieliśmy od 25% do nawet 50% prawdopodobieństwa, że na zawody się dostaniemy! Pandemia spowodowała jednak, że liczba zespołów zgłaszających się była dosyć spora, sięgająca 63 teamów na 2021 rok! Dostało się oczywiście 10 teamów (5 MEN, 3 MIX, 2 WOMEN). Ostatecznie jednak mieliśmy aż 15 teamów męskich, 9 mixów oraz 3 damskie!

Nie jest jednak tak, że wystarczy się zgłosić i napisać, że bardzo chce się pojechać na te zawody. Trzeba pokazać, że jest się w stanie te zawody ukończyć, czyli zaprezentować swoje wcześniejsze starty. Pływanie na Archipelagu Sztokholmskim do łatwych nie należy, dlatego organizatorzy muszą wiedzieć, że dacie radę. Trudno powiedzieć czym innym kierują się dyrektorzy wyścigu w wyborze zespołów. Z pewnością zespoły z „historią” oraz z „dzikich” krajów jak Polska mają większe szanse. Z drugiej strony w 2021 w mixach z director’s choice mieliśmy jeden team z Polski – Obozybiegowe.pl oraz resztę teamów ze Szwecji, co też pokazuje, że wciąż dyrektorzy mogą preferować swoich. 

Fot. OtillO

Jest to oczywiście najłatwiejsza droga pod względem wysiłku i naszego portfela, jednak w tym wypadku mamy niepewność. W przypadku rankingu wszystko jesteśmy sobie w stanie mniej więcej wyliczyć. W wyborze dyrektorów musimy przedstawić siebie z najlepszej strony i liczyć na odrobinę szczęścia. Terminy na kwalifikację z tego poziomu są takie same jak w przypadku listy rankingowej. Co więcej, nie można próbować dostać się z obu sposobów. Według informacji ze strony nie można być zespołem, który posiada punkty w rankingu. 

5.  Loteria, 24/7 (10 spotów)

To w zasadzie już nieaktualne metody kwalifikacji. Nie mamy już corocznej loterii, w której wystarczyło zakupić los lub losy, aby mieć szansę na losowanie kwalifikacji. Nie wykluczone, że kiedyś się jeszcze pojawi. Koncept 24/7 polegał na zrobieniu 5 zawodów World Series i 2 Meritów w ciągu 24 miesięcy. Otrzymywało się wtedy automatyczną kwalifikację. Otillo zrezygnowało z tego sposobu, gdyż zespoły te, tak i tak zwykle kwalifikowały się z rankingu. Z drugiej strony w Sztokholmie poznałem bardzo dużo osób z „ostatniego” rzutu tego konceptu. 

6. Media, partnerzy, dzikie karty

Media, partnerzy, sponsorzy i dzikie karty. To zazwyczaj ok. 5-10 spotów. Maksymalnie z poprzednich sposobów mamy 150 spotów, co zostawia nam 10 wolnych spotów do dyspozycji dyrektorów.  Mamy tutaj teamy sponsorskie jak ARK czy Mr Green i dodatkowo zespół Jonasa Coltinga, który startuje w mistrzostwach od samego początku i ma tam zapewnione stałe miejsce. Z takiej dzikiej karty raz dostał się zespół Goswimrun.pl, który nie dostał się wcześniej z rankingu, ze względu na niejasne zasady kwalifikacji w 2018 roku. 

W przypadku wniosku o kwalifikację z punktów lub wyboru dyrektorów można trafić na listę rezerwową. Zwykle dochodzi do kontuzji, braku zapłaty czy innych odgórnych zdarzeń, które pozwalają, że jest szansa na dostanie się z takiej listy. W przypadku na jej trafienie, zostaniemy o tym poinformowaniu w wiadomości mailowej. Jak widać zarówno po liście rankingowej oraz z wyboru dyrektorów, ostatecznie wystartowało z niej sporo więcej zespołów niż początkowo się zakwalifikowało. Wobec tego, nie należy tracić nadziei w przypadku trafienia na taką listę!

Autor:

 Michał Stajniak – najszybszy swimrunner wsród analityków finansowych. Założyciel fanpage’a Fall into Swimrun. Pasjonat biegania i pływania. Lubi też rower ale nie podchodzi do niego poważnie. Na rowerowe ustawki przebiera się za dinozaura. Finisher Mistrzostw Świata w swimrunie Otillo 2021. 

LEAVE A COMMENT