fbpx

Międzynarodowy test butów do swimrunu 2018

Buty to najważniejszy obok pianek do swimrunu element wyposażenia zawodników.  Buty są drugim najdroższym sprzętem, na jaki trzeba się zdecydować, chcąc uprawiać tę dyscyplinę sportu. Jednak bez względu na to, który but wybierzesz, powinien on pasować do stopy. Powinieneś czuć się w nim komfortowo. Powinien zapewniać stabilizację i wspierać technikę biegania.

Szukając butów do swimrunu pamiętać musisz, że szukać możesz też wśród butów dedykowanych różnym innym środowiskom i dyscyplinom. Dlatego zawsze warto sprawdzić buty asfaltowe, trialowe, buty na drogi szutrowe, szlaki skaliste, czy piaszczyste plaże. Ale ponieważ będziesz pływać w nich – przynajmniej większość z nas tak robi, ważne jest aby materiał buta nie zatrzymywał zbyt dużo wody i szybko odprowadzał jej nadmiar, gdy zaczynasz biec. Poza tym istnieje kilka innych ważnych cech, ale są one już bardziej związane z indywidualnymi preferencjami, takimi jak waga buta, jego szerokość, czy oferuje on wsparcie, amortyzację i co nie mniej ważne, ile kosztuje taka para.

W kwietniu tego roku, praktycy swimrunu z World of Swimrun (WoS), Swimrun Francja (SR-F), Swimrun Niemcy (SR-G) i my Goswimrun.pl połączyliśmy siły na Hvarze w Chorwacji, by przeprowadzić kolejny już, coroczny międzynarodowy i niezależny test sprzętu do swimrunu. Przez 3 dni nasz zespół testował i dyskutował m.in nad 7 różnymi rodzajami butów do swimrunu. Dziś przedstawiamy rezultaty.

foto: WoS

Każdy but został przetestowany przez nas w warunkach rzeczywistego pływania i biegania. Wszystkie opinie zostały zanotowane indywidualnie, a każde odczuci, wrażenia, sugestie i funkcje obuwia zostały omówione w zespole.

Zdajemy sobie sprawę, że nasz test nie jest wyczerpujący, ponieważ istnieją inne buty, które dobrze się sprawdzają podczas pływania i zawodów swimrun, ale skupiliśmy się na nowych modelach, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku i na pewno zainteresują społeczność swimrunnerów na całym świecie. Poniżej znajdziesz nasze wyniki.

buty do swimrunu test

opracowane przez World of Swimrun

A oto szerszy opis każdego z testowanych butów:

VJ SPORTS IROCK 2

foto: Nordic16.com

VJ to fińska firma obuwnicza założona w 1981 roku, skupiająca się na opracowywaniu obuwia dla najlepszych biegaczy na orientację i tych, którzy biegają w naprawdę wymagającym terenie. O tym, że są całkiem dobrzy w tym co robią, najlepiej świadczy to, że Irocki dwa razy odziewały nogi Mistrzów Świata w OCR w 2014 i 2015 roku. Jako nowy but na rynku swimrunowym spodziewamy się, że wielu zawodników przypasuje, biorąc pod uwagę jego odpowiednią charakterystykę pływacką. VJ Sports twierdzi, że ma najlepszą przyczepność na świecie i nasze odczucia  mogą potwierdzić, że jest ona rzeczywiście na wysokim poziomie, czy najlepsza – nie wiemy. Irock 2 to lekki but do biegania z miękką amortyzacją zarówno w pięcie jak i przedniej części stopy. Zapewnia stabilną przyczepność dzięki zewnętrznym kolcom wykonanym z gumy butylowej. But wyściela wkładka Schoeller-Keprotec, która dopasowuje się do stopy tak miękko, jak skarpeta.  Buty pozostaną lekkie nawet po zamoczeniu. Nie będziemy ukrywać, że but ten bardzo szybko stał się ulubionym modelem całego zespołu testującego. Pomimo swojego „sztywnego” i „plastikowego” wyglądu, buty okazały się zaskakująco wygodne, zarówno na mokro jak i na sucho. Buty rzeczywiście zapewniają niemal doskonałą przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Zapewniają również solidną, wszechstronną ochronę stópy i palców podczas biegu w trudnym terenie. Szybkość w tych butach w trudnym terenie technicznym, jak również na płaskiej powierzchni, nie stanowi więc problemu. Pomimo szczegółowej analizy zespół testujący nie znalazł niczego, co by nam nie odpowiadało. Jedną rzeczą, która może być dalej rozwijana, jest prędkość, z jaką buty odprowadzają wodę. Z tym wielu swimrunnerów umie sobie jednak dać radę,wykonując dwa, trzy małe otwory tuż nad podeszwą buta. Pamiętać jednak należy, że wówczas reklamacje na pewno nie będą przez producenta uwzględniane.

MERREL All Out Crush Tough Muddler 2

Merrell to popularna marka obuwia, która istnieje od trzech dekad. Teraz wprowadziła na rynek swój nowy model but z twardymi kołkami w podeszwie All Out Crush Tough Mudder. But wydaje się być wytrzymałym i dobrze oddychającym butem. Charakteryzuje się tradycyjnym siateczkowym otokiem powleczonym odporną na ścieranie folią TPU. Jest to but dobrze oddychającący i dobrze drenujący wodę siateczką sięgającą samej podeszwy. Podeszwa środkowa wykonana jest z zintegrowanej pianki EVA z wkładką EVA, która absorbuje uderzenia wynikające z biegu po skałach i innych twardych przeszkodach napotkanych na szlaku. Bieżnik butów jest tak ułożony (w kręgach), by zapewniać 360-stopniową przyczepność. Ma to swoje plusy też w odprowadzaniu z podeszwy nazbieranego błota. Podeszwę bardzo łatwo czyści się z tego typu naleciałości, co jest plusem do lżejszej wagi buta, użytkowanego na terenach błotnistych. Buty te zapewniają wystarczającą przyczepność, choć na skałach zdania były podzielone. Jest to but, który zapewnia wygodę w terenie technicznym. Szybko schnie po pływaniu. Ma też więcej miejsca na palce co dla wielu zawodników, startujących szczególnie na długich dystansach ma duże znaczenie.

SALMING OT Comp

Salming Running, który w 2016 r. wypuścił na rynek pierwsze na świecie specjalne buty do swimrunu, powraca z zupełnie nowym butem.
OT Comp (Off-Trail Competition). Najciekawszą kwestią wydaje się być podeszwa gumowa, która została opracowana wspólnie z producentem opon samochodowych – Michelin i skonstruowana, tak by zapewnić maksymalną przyczepność w terenie, bez konieczności stosowania wysokich „kołków”. Kauczuk stosowany w podeszwie OT Comp to Michelins OCX – Extreme Outdoor Compound – który charakteryzuje się wyjątkową przyczepnością na mokrych śliskich nawierzchniach, dzięki specjalnej lepkiej mieszance gumy i kauczuku.

Górny, lekki siatkowy korpus pozwala na dobre odprowadzanie wody i wystarczającą oddychalność. Boczne obszary narażone na szybkie zużycie w trudnym terenie, posiadają otok – dodatkowy obszar wzmocnienia – RocShield. Bieganie w tych butach było bardzo przyjemne i można powiedzieć, że Salming poprawił to w kontekście swojego swimrunowego poprzednika – modelu Elements. OT Comp zapewnia naprawdę dobrą przyczepność zarówno na mokro, jak i na sucho i fajnie chroni palce w trudnym terenie. Szybko wypuszcza wodę podczas biegu, co daje komfort podczas pływania. Jasna, kolorowa podeszwa zapewnia również dobrą widoczność szybszego partnera podczas nawigacji, na odcinkach pływackich. Bardzo lubimy ten but i jest to naprawdę dobre uaktualnienie z ostatniej wersji.

Inov-8 X-Talon 210

but do swimrunu

Inov-8 jest popularnym butem w społeczności swimrun już od dłuższego czasu i na wielu zawodach można spotkać sporo różnych modeli, których zawodnicy używają od lat. Są to m.in X-Talon 200, 212,225.

X-Talon 210 charakteryzuje się wśród nich największą lekkością i elastycznością. Można w nim biegać bezpiecznie z dużą prędkością zarówno po miękkim jak i twardym terenie. Model ten posiada nową gumową podeszwę „Sticky Grip” z 8-milimetrowymi kołkami, które wg nas zapewnia dużo lepszą przyczepność niż jego poprzednicy. W ubiegłym roku buty ze stajni Inov-8 były jednymi z naszych zwycięzców testu i musimy przyznać, że nie zawiedliśmy się ma tej marce i w tym roku.

But zapewnia naprawdę dobre dopasowanie, szczególnie na mokro. Jest wygodny i bardzo dobrze trzyma stopę. Przyczepność jest prawie idealna na mokro i na sucho. Porównać można ją prawie do Irock 2. I w tym wypadku prawie nie robi olbrzymiej różnicy. W swimrunie podobnie jak w biegach kolor również nie biega, więc nie ma co się boczyć na neonowy kolor. Może być on nawet zaletą ale o tym zaraz.

Materiał zatrzymuje bardzo mało wody, jest oddychający i szybko wypuszcza wodę zgromadzoną po pływaniu. Buty zachowują się bardzo dobrze podczas pływania. Nie nasiąkają za bardzo, dzięki czemu nie tracimy dużo wyporności. Kolejną zaletą jest wspomniana elastyczność. Zawodnicy pływający z płetwami lub bez butów na dłuższych odcinkach, łatwo mogą je „złożyć” i schować pod pianką. Wracając jednak do biegania. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do pewnego poruszania się w terenie technicznym, możesz poczuć się trochę „niechronionym”. Otok w 210 nie jest twardy. Wiele osób ceni czucie terenu pod stopą. Podeszwy tych butów bowiem oddają dość odczuwalnie, dla niektórych nawet boleśnie, to co mamy pod stopami podczas biegu, tj. Czujesz teren, co w teorii ma przypominać Ci o właściwej technice biegania. Talony 210 stały się kolejnymi ulubionymi butami zespołu testującego.

Vibram Fivefingers V-Aqua Water

Nie będziemy ukrywać Pięciopalczaste buty były ciekawym doświadczeniem dla całego zespołu testującego. Ten pływający but pozwala na naturalny ruch w terenie i w wodzie. Jest lekki, cienki i elastyczny oraz tak bliski stopy, jak to tylko możliwe. But posiada perforację w wytrzymałej podszewce „Mega grip”, aby umożliwić szybkie przenikanie wody z buta w celu szybkiego schnięcia. Natomiast wewnętrzny silikonowy nadruk podszewki zapobiega ślizganiu się stopy. Jego właściwości pływackie są niezaprzeczalne. Buty zapewniają prawie zerowy opór w wodzie podczas pływania. W zasadzie nie przejmują i nie zatrzymują wody. 5Fingersy nie mają żadnego sznurowania, więc nie trzeba się martwić o rozwiązanie sznurowadła w wodzie.

Nie są to jednak buty dla wszystkich, bo odczucie bezpieczeństwa stóp w nich jest zbliżone do biegania w grubych skarpetach. I to właśnie jest wyzwaniem dla wielu, ponieważ bieganie w tego typu butach, wywiera rzeczywistą presję na twoją technikę biegania bez jakiejkolwiek amortyzacji. Podejmowanie dłuższych wyścigów w tego typu obuwiu, w terenie technicznym, będzie wymagało dużo treningu, by uniknąć obrażeń lub urazów związanych z nieprawidłowym lądowaniem na twardym podłożu. Jednak gdy to opanujesz, zyskujesz naprawdę dobrą opcję pływania w butach o niższej masie. But ten najlepiej sprawdzał się w wodzie i jest najtańszy ze wszystkich testowanych butów. Podejrzewamy, że zobaczymy ich więcej w krótszych i mniej technicznych wyścigach w przyszłości. Można je również myć śmiało w pralce.

VJ SPORTS AMAS SARVA 2

but do swimrun

To kolejny but firmy VJ Sports, w naszym teście. Podeszwa wykonana jest w 100% z kauczuku butylowego, która zapewnia naprawdę dobrą przyczepność pomimo rzadszego i płytszego rozłożenia kołków na podeszwie, w porównaniu do modelu Irock 2. Zarówno pięta, jak i przód są amortyzowane. But zapewnia uczucie stabilności, wygodę i ochronę. Są one jednak dość szerokie, a większość zespołu testującego to raczej „wąskostopowcy”, dlatego było nam trochę trudno uzyskać odpowiednie dopasowanie. Buty ogólnie zostały dobrze odebrane podczas biegu na mokrej i suchej nawierzchni. Cechuje je podobnie jak Irock 2 naprawdę dobra przyczepność. Po pływaniu mają tendencję do zatrzymywania nieco więcej wody niż inne testowane buty, a także są najcięższe tuż po teście pływania.

VIVOBAREFOOT Primus Trial Swimrun Otillo Edition (2019)

Vivobarefoot ÖtillÖ Edycja 2019 jest butem, który wejdzie do sprzedaży w drugiej połowie 2018 lub może nawet na początku roku 2019. Jest to kontynuacja zeszłorocznego buta. Znaczącą różnicą jest jednak wyższa siatka wokół kostki. Ten minimalistyczny but pasuje do zaawansowanego biegacza, ponieważ „zero drop” i „czuła” podeszwa wywiera nacisk na kontrolę techniki biegania. Dzięki szerokiemu noskowi (dużo miejsca na palce) może trochę potrwać, zanim początkujący użytkownik przyzwyczai się do tego typu butów i przestanie luz w palcach traktować jako niedopasowanie w pełni rozmiaru. Reszta buta ściśle dopasowuje się do stopy. But ma specjalne strefy drenażu.. Siatka jest wodoodporna i dobrze oddycha na lądzie. Podczas pływania i obciągania stóp w wodzie, górna i siateczka miała tendencję do ochylania się na zewnątrz i łapania wody. Porównywalnie do dużego języka w innych butach. Przyczepność była dobra w suchym terenie technicznym, ale w stanie mokrym musieliśmy zachować dużą ostrożność, biorąc pod uwagę tendencję buta do ślizgania się na gładkich kamieniach. Był to najcięższy but w teście na sucho i najcięższy po pływaniu i biegu na 500 metrów. Uważamy, że ten but jest dobry dla krótszych, nietechnicznych wyścigów swimrunnowych, a jego dobrze widoczna podeszwa ułatwia orientowanie się na zawodnika, któremu płyniemy w nogach.

I na koniec przypominamy.  Na rynku jest wiele dobrych butów do swimrunu, poza tymi, które testowaliśmy. Dlatego zalecamy przeczytanie naszego testu na 2017 rok, ponieważ wiele z tych butów jest dostępnych również w 2018 roku i w większości są to te same buty, ale z nowymi kolorami patrz Icebug Acceleritas, bądź Oribi.

Zerknijcie na TEST BUTÓW 2017 (wersja angielska)

Na sam koniec dziękujemy za zaufanie i udostępnienie butów producentom i dystrybutorom marek
VJ Sports, Merrell, Fivefingers Vibram, Salming, Inov-8, Vivo Barefoot

Mamy nadzieję, że za rok zaprezentujemy jeszcze szersze spektrum butów swimrunowych lub tych, które w naszej dyscyplinie znajdują zastosowanie.

autor: Jędrzej Maćkowski

LEAVE A COMMENT